
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.65 mm |
| Width | 3.4 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 4.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.25 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | Beige |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Housing Color | Beige |
| Contact Gender | Male |
| Contact Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Contact Pitch | 1.25 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
